У найстарішої мами України хочуть відсудити доньку через ЕКЗ: думка експерта

Найстаріша мати України Валентина Підвербна може залишитись без єдиної дитини. Десять років тому вона завагітніла за допомогою ЕКЗ та народила доньку. Наразі права на дитину заявляє інша українка, яка живе в Ізраїлі. Жінка вважає, що для запліднення незаконно було взято її яйцеклітину, і хоче через суд оскаржити материнство Підвербної. Чи мають такі претензії підстави? Чи може генетична мама заявляти права на дитину, народжену за допомогою ЕКЗ? Нам розповіла акушер-гінеколог вищої категорії, репродуктолог та доктор медичних наук, головний лікар Медичного центру «Айвімед» Галина Стрелко.

Історія української рекордсменки

Про Валентину Підвербну з Чернігова ми докладно писали восени минулого року. У 65 років самотня жінка зважилася на воістину безпрецедентний вчинок: вона завагітніла за допомогою ЕКЗ, виносила та народила дитину. Для процедури знадобилося понад 40 тисяч гривень. Ці гроші Валентина накопичувала багато років. Вона відмовляла собі у всьому, харчувалася однією картоплею, працювала на ринку та одягалася в обноски.

Після народження доньки Підвербна стала знаменитістю – її офіційно занесли до Книги рекордів України як найстарішу маму в країні. Жінку запрошували на ток-шоу та телепрограми, де вона охоче розповідала про свій запізнілий досвід материнства. Щоправда, згодом українська рекордсменка стала менш відкритою, і поступово люди стали помічати у її поведінці дива. Вона не пускала свою доньку в дитячий садок, забороняла їй гуляти з однолітками і навіть (за словами сусідів) змушувала малу просити милостиню.

Сусіди помічали, що дівчинка росте замкненою та асоціальною дитиною, і кілька разів зверталися до соціальних служб з проханням вплинути на маму. Було кілька великих скандалів, коли Повербна не пускала представників соцслужб на поріг і лаялася матюком. Проте в останні роки ситуація дещо змінилася: дівчинка пішла до школи, у неї з'явилося коло спілкування, а сама Валентина чи то через вік (її зараз 76 років), чи то з якихось інших причин стала спокійнішою.

ЕКЗ відбулося з порушенням закону

Кілька днів тому про найстарішу маму України заговорили знову. Приводом став судовий позов від колишньої харків'янки, а тепер мешканки Ізраїлю Оксани Спектор. Вона вважає, що для запліднення Підвербної було взято одну з її яйцеклітин, які вона свого часу здала на зберігання. Оскільки вона не давала жодного дозволу на їхнє використання, донорство можна вважати незаконним.

За словами адвоката Сергія Вольфовського, жінка побачила сюжет про Підвербну та її доньку на початку 2021 року. Позивачку вразила схожість дівчинки з її власною дочкою, а також спільні проблеми зі здоров'ям та розвитком. Це наштовхнуло Оксану Спектор на думку, що Валентині підсадили її яйцеклітину. Зараз вона вимагає від Підвербної зробити дитині аналіз ДНК. Якщо він буде негативним, жінка відкличе свій позов, а якщо виявиться позитивним – заперечуватиме материнство української рекордсменки.

Донорське ЕКЗ не можна оскаржити в суді

Ситуація з Підвербною змусила стурбуватися багатьох жінок, які зважилися на ЕКЗ із донорською яйцеклітиною. Адже виходить, що генетична мати дитини може будь-коли піти і заявити на неї свої права. Насправді, це не так, заспокоює репродуктолог Галина Стрелко. У нашому законодавстві дуже чітко прописані всі умови, за яких для запліднення однієї жінки може використовуватись яйцеклітина іншої.

«Є лише дві юридичні підстави, які дозволяють використовувати чужу яйцеклітину для ЕКЗ, – пояснює Галина Стрелко. - Це безпосередньо донація яйцеклітини: у цьому випадку жінка усвідомлено йде до клініки, пише заяву про те, що хоче стати донором і після низки процедур здає свій біоматеріал для підсадки іншим жінкам. За законом, після здачі яйцеклітини донор не має жодних прав на дитину, яка може народитися під час її використання. Це закріплено наказом МОЗ № 787».

Другий варіант – коли пацієнт клініки репродуктивної медицини пише заяву про те, що дозволяє використовувати свої яйцеклітини для донації та запліднення. По суті, це теж донорство, зазначає Галина Стрелко. Така заява має юридичну силу, і оскаржити її в суді (зокрема заявити свої права на дитину) неможливо.

Жодних інших підстав для використання чужих яйцеклітин у процедурі ЕКЗ в Україні немає і бути не може. Це дуже дороге задоволення, щоб клініки ризикували, порушуючи закон, наголошує наш експерт. Випадок із Валентиною Підвербною, швидше за все, – надумана історія, яка закінчиться так само раптово, як і почалася. А жінкам, які зважилися або планують зважитися на донорське ЕКЗ, переживати абсолютно нема про що.

https://kolobok.ua/news/ukraine/6016726-u-samoj-staroj-mamy-ukrainy-khotyat-otsudit-doch-iz-za-eko-mnenie-vracha


Друк  

Коментарі, що працюють наCComment